El Fuego, flamenco tanen skupina, Bansk bystrica -logoFAQ -často kladené otázky


Čo je flamenco?

Prečo by som mal/a chcieť tancovať flamenco?

Potrebujem pre flamenco špeciálne oblečenie, topánky a doplnky?

Môžem začať chodiť do už začatého kurzu?
Čo je flamenco?Flamenco ako hudobno-tanečný fenomén sa vyformoval približne v 18. storočí spojením pôvodného andalúzskeho folklóru s kultúrou kočovných Cigánov. Predovšetkým vplyv cigánskeho temperamentu bol a stále je pre flamenco kľúčový.

Takmer po celú dobu svojho vývoja flamenco znamenalo spev (cante) a tanec (baile). Až začiatkom 20. storočia vystúpila do popredia tretia zložka, sólová gitara (guitarra flamenca). Okrem gitary sa používa na zvýraznenie rytmu tieto prvky:

-tlieskanie rúk (palmas)

-kastanety -drevené prstové perkusové nástroje, ktoré boli pôvodne z mušlí, dnes

z dreva.

-bubnovanie na cajón -nástroj v tvare krabice, na ktorej hudobník sedí

Flamencové skladby väčšinou vychádzajú zo schém, ktoré majú svoje pomenovania: Soleá, Bulerías, Alegrías, Tangos, Siguiriyas, Rumba, Rondena, Tarantas, Fandangos, Colombiana, Sevillanas, Tientos a ďalšie. Schému určuje predovšetkým rytmus, compás. Flamencové rytmy sú zložité - väčšina z nich sa skladá z 12 dôb, pričom dôraz sa kladie typicky na 3., 6., 8., 10. a 12. dobu.

Pre ženy a mužov sú osobité prvky. Ženy tancujú viac rukami a vejármi, viac sa zakláňajú, muži majú dlane skôr v pästiach a častejšie dupú. U žien musí ostať ladnosť, u muža zasa sila a tvrdosť.

Dnes je flamenco symbolom celého Španielska a jeho kultúry. Ako jedno z mála ľudových umení sa dostalo ďaleko za hranice krajiny svojho pôvodu. Tento neopakovateľný fenomén má rôznorodé podoby: od tradičných foriem až po fúzie s latinsko-americkou hudbou či írskym stepom.Späť

Prečo by som mal/a chcieť tancovať flamenco?Každý tanec je úžasný spôsob, ako vyjadriť svoje pocity i hlboké vášne -a flamenco zvlášť. Krása, atraktivita, zmyselnosť, mlčanie i radosť - to všetko v sebe ukrýva flamenco.

Na tancovanie flamenca netreba spĺňať žiadne striktne stanovené podmienky. Je vhodné pre ľudí v podstate každého veku. Základom je váš záujem a potešenie z tanca.Späť

Potrebujem pre flamenco špeciálne oblečenie, topánky a doplnky?Áno, nie sú však nijako náročné. Na začiatok si vystačíte dámy s jednou tréningovou sukňou a topánkami na vyššom hrubom opätku s uzavretou špičkou, páni s akýmykoľvek voľnejšími nohavicami a poltopánkami.

Tréningová sukňa nie je nič zvláštne, ide v podstate o dlhú sukňu z akéhokoľvek materiálu zvonového strihu, prípadne s volánmi (nie je nutné). Podľa hĺbky vášho záujmu si môžete časom dať ušiť kvalitnejšiu flamenco sukňu alebo flamenco šaty na účel vystúpení.

Ak to s flamencom myslíte vážne, budete tiež časom potrebovať tak dámy ako aj páni špeciálne tanečné topánky. Ďalšími doplnkami sú castanety, medzi dámske doplnky patria ešte mantóny (veľké šatky so strapcami) a vejáre.Flamenco sukňa Mantón
Pánske topánky na flamenco Castanety Dámske topánky na flamenco


Na základe našich skúseností odporúčame na nákup týchto potrieb český obchod Flamenkin.Späť

Môžem začať chodiť do už začatého kurzu?Možné to je, záleží na individuálnej dohode s trénerkou kurzu. Poplatok za kurz bude zohľadnený podľa dátumu Vášho nástupu.Späť
kontakt: Sylvia Poprádiová, telefón: +421 915 649 424, e-mail: elfuego.flamenco@gmail.com